Aktualności

Produkty antysmogowe Lublin
2017-11-30
Drzwi wewnętrzne Lublin
2017-04-06
Dachówka Turmalin
2017-03-24
Podwyżki cen materiałów budowlanych!!!
2017-03-10
Okna Lublin - Promocja!!!
2017-03-03
Wyślij do nas e-mail: biuro@bartal.pl


Zadzwoń: 81 744 04 04

Klamrowanie dachówki

Przy określaniu ilości punktów mocowania dachówek należy brać pod uwagę strefę wiatrową, w której znajduje się budynek oraz jego usytuowanie i otoczenie. W Polsce wyznaczono trzy strefy wiatrowe, im wyższa strefa tym wyższe narażenie budynku na działanie wiatru. Jak pokazują statystyki wiatr łatwiej zrywa pokrycia dachowe lekkie wykonane z blachy, po pierwsze dlatego że mają mniejszą masę, po drugie z powodu ich dużej powierzchni. Pokrycia lekkie, blachodachówki, blachy trapezowe itp. są dużo bardziej narażone na niszczące działanie wiatru, ich odporność na działanie ssania wiatru już dużo niższa niż w przypadku dachówek, które skutecznie redukują i wyrównują ciśnienie działające na dach. W przypadku dachówek dużo łatwiejsza jest również naprawa uszkodzonych elementów, natomiast w przypadku blachy najczęściej dach należy wykonać od nowa, gdyż wiatr zrywa całe połacie.

Aby przeciwdziałać niszczącej sile wiatru dachówki, zarówno ceramiczne jak i dachówki betonowe powinny być porządnie przymocowane do konstrukcji dachu. Najpopularniejsze sposoby mocowania dachówek to klamrowanie oraz przykręcanie. W Polsce brak jest konkretnych wytycznych dotyczących sposobu oraz ilości punktów mocowania dachówki. Bazując na niemieckich wytycznych oraz własnemu doświadczeniu jak również i zaleceniom producentów w praktyce przyjęło się, że na połaci klamrujemy co ok 5 dachówkę, jednakże występują odstępstwa od tej reguły uwarunkowane rodzajem pokrycia oraz kształtem i usytuowaniem dachu.

Wielu wykonawców nie mocuje dachówek na połaci argumentując to faktem, iż podczas naprawdę silnej wichury żadne klamry nie utrzymają dachówki co poniekąd jest prawdą. Natomiast należy bezwzględnie mocować dachówki w miejscach szczególnie narażonych na działanie wiatru, a mianowicie na szczytach, w koszach, przy okapie oraz na narożach. Mocowane powinny być przynajmniej dwa, trzy rzędy dachówki.
popularne: dachy Lublin, dachówka Lublin, blachodachówka lublin, dachówka ceramiczna


…wstecz