Aktualności

Produkty antysmogowe Lublin
2017-11-30
Drzwi wewnętrzne Lublin
2017-04-06
Dachówka Turmalin
2017-03-24
Podwyżki cen materiałów budowlanych!!!
2017-03-10
Okna Lublin - Promocja!!!
2017-03-03
Wyślij do nas e-mail: biuro@bartal.pl


Zadzwoń: 81 744 04 04

Klamrowanie dachówki

Przy określaniu ilości punktĂłw mocowania dachĂłwek należy brać pod uwagę strefę wiatrową, w ktĂłrej znajduje się budynek oraz jego usytuowanie i otoczenie. W Polsce wyznaczono trzy strefy wiatrowe, im wyższa strefa tym wyższe narażenie budynku na działanie wiatru. Jak pokazują statystyki wiatr łatwiej zrywa pokrycia dachowe lekkie wykonane z blachy, po pierwsze dlatego że mają mniejszą masę, po drugie z powodu ich dużej powierzchni. Pokrycia lekkie, blachodachĂłwki, blachy trapezowe itp. są dużo bardziej narażone na niszczące działanie wiatru, ich odporność na działanie ssania wiatru już dużo niższa niż w przypadku dachĂłwek, ktĂłre skutecznie redukują i wyrĂłwnują ciśnienie działające na dach. W przypadku dachĂłwek dużo łatwiejsza jest rĂłwnież naprawa uszkodzonych elementĂłw, natomiast w przypadku blachy najczęściej dach należy wykonać od nowa, gdyż wiatr zrywa całe połacie.

Aby przeciwdziałać niszczącej sile wiatru dachĂłwki, zarĂłwno ceramiczne jak i dachĂłwki betonowe powinny być porządnie przymocowane do konstrukcji dachu. Najpopularniejsze sposoby mocowania dachĂłwek to klamrowanie oraz przykręcanie. W Polsce brak jest konkretnych wytycznych dotyczących sposobu oraz ilości punktĂłw mocowania dachĂłwki. Bazując na niemieckich wytycznych oraz własnemu doświadczeniu jak rĂłwnież i zaleceniom producentĂłw w praktyce przyjęło się, że na połaci klamrujemy co ok 5 dachĂłwkę, jednakże występują odstępstwa od tej reguły uwarunkowane rodzajem pokrycia oraz kształtem i usytuowaniem dachu.

Wielu wykonawcĂłw nie mocuje dachĂłwek na połaci argumentując to faktem, iż podczas naprawdę silnej wichury żadne klamry nie utrzymają dachĂłwki co poniekąd jest prawdą. Natomiast należy bezwzględnie mocować dachĂłwki w miejscach szczegĂłlnie narażonych na działanie wiatru, a mianowicie na szczytach, w koszach, przy okapie oraz na narożach. Mocowane powinny być przynajmniej dwa, trzy rzędy dachĂłwki.
popularne: dachy Lublin, dachĂłwka Lublin, blachodachĂłwka lublin, dachĂłwka ceramiczna


…wstecz